
FitLight Trainer er et system til kognitiv og motorisk træning på alle funktionsniveauer.
FitLight Trainer anvendes i dag til aktivering og træning inden for et bred vifte af områder, bla. reaktionstræning for elitesportsfolk, neurologisk og ortopædisk genoptræning, aktivitetstræning for ældre, som bevægelsesredskab i skoler og daginstitutioner og i specialpædagogiske sammenhænge, af fysio- og ergoterapeuter, plejepersonale, pædagoger, lærere og trænere i alle afskygninger.
Det tekniske
FitLight Trainer består af trådløse sensorlamper, en central controller og en opladningskuffert.
Sensorlamperne lader op i kufferten, når de ikke er i brug. En opladning holder til ca. 4 timers arbejde.
Lamperne kan hver lyse i 6 forskellige klare farver. Du indstiller om lyset skal være stabilt eller blinkende (beregnet til udendørs brug i stærkt solskin).
Lamperne har indbygget to forskellige sensorer:
- Et accelerometer, der registrerer når lampen får et slag.
- En afstandssensor, der kan registrere, at et objekt kommer inden for 10 – 80 cm fra lampens centrum.
Ved hjælp af forskellige beslag kan lamperne placeres både lodret og vandret på gulve, vægge, fristående stænger, kegler og meget andet.
På controlleren kan du indstille lamperne til at lyse i en bestemt rækkefølge, eller du kan vælge, at de skal lyse i en tilfældig rækkefølge.
Et nøjagtigt stopur tager tid på øvelsen.
Lamperne kan grupperes, så flere udøvere kan konkurrere samtidigt.
Træningsområder
FitLight Trainer sælges i dag hovedsagligt til tre hovedområder.
Sundhed & aktivitet. Læs mere her.
Børn & skole. Læs mere her.
Sport & fitness. Læs mere her.
Træningsmuligheder
FitLight Trainer sælges med 4, 8 eller 12 lamper i et sæt.
4 lamper
4 lamper giver mulighed for at tilbyde en unik træning på individuelt niveau. Med 4 lamper kan du også aktivere mindre hold, hvor øvelsen kan udføres med en enkelt lampe.
8 lamper
8 lamper giver mulighed for individuel træning med mange retningsskift, som er ideel til balance træning og rummelig opmærksomhed. Samtidig giver et 8-sæt god mulighed for at udfordre et hold, så alle får pulsen op og opmærksomheden fastholdes.
12 lamper
Med 12 lamper kan du aktivere store hold, fx en hel skoleklasse ad gangen. Både som én stor gruppe der spiller ét spil eller som flere små grupper, der laver forskellige øvelser – uanset hvad får alle pulsen op.